Perde Ölçüsü Nasıl Alınır? İşte Detaylar...

Perde ölçüsü nasıl alınır şeklinde İnternet'te araştırma yapan ziyaretçilerimiz için özel olarak kaleme aldığımız tül, fon, zebra ve stor perde ölçüsü nasıl alınır? başlıklı içeriğimiz, yeni evlenecek olanlara ve evini yeniden dekore edecekler için çok önemli ayrıntılar içermektedir. Sizin de tahmin edeceğiniz gibi, perde yaptırmadan önce ya da perde seçimi gibi işlemler için en önemli aşama perde ölçüsüdür. Peki, perde ölçüsü nasıl alınır?

Perdelens olarak, sizin için perde ölçüsü nasıl alınır sorusunun yanıtı derledik. Perde ölçüsü nasıl alınır sorusuna verilecek ilk yanıt, yerin müsait olma durumuna göre hareket etmenizdir. Duvar ve cam üzerinden yola çıkarak perdenin ölçüsünü alacaksınız. Siz de baktığınızda ölçü alırken perdenin nasıl duracağı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Elbette perde ölçüsünün alınması için hizmet de alabilir, profesyonel şekilde bu alanda hizmet veren kişilerin gelip ölçü alması konusunda talep sunabilirsiniz.

1 - Perde asılacak alanın uygunluğuna göre pencerenin genişlik ebatlarının duvar kenarlarından en az 15 santimetre dışarı taşmalısınız.

2 - Stor ve zebra perdeler en az 2 metre boyunda imal edildiği için perdenizin uzunluğunu korniş mekanizmasından veya tavandan pencerenin mermerine kadar ölçmelisiniz. 2 metreden daha kısa uzunluk ölçüleri 2 metre olarak değerlendirilecektir.

3 - Açılan kanat özelliğine sahip pencere modellerinde genişlik ebatlarını düşey kayıtları ortalayarak ölçmelisiniz.

Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Perde Ölçüsü Alma Aşamaları

Perdenin duvar ve cam alanında en iyi şekilde gözükmesi, perde çeşidine göre alacağınız ölçü ile olacak. Perdenizin stor olması ya da düz perde olması, kravize perde olması gibi pek çok kriter, ölçülerin nasıl alınacağı konusunda size fikir verir. Elbette aşağıda perdenizin ölçüsünü almanız için sunulan aşamaları tamamlayarak da ölçü alabilirsiniz. Kolay bir şekilde ölçü alma işleminizin tamamlanması sağlanmış olacaktır.

Pencerenin en ölçüsü;

Pencerenin en ölçüsünün duvara yakın kısımlarından dışarıya doğru cm taşırmanız gerekiyor. Bu şekilde santim taşırma durumunu göz önünde bulundurup ilk olarak o ölçüyü almanız yeterli olacaktır.

Perdenin boyu;

İkinci olarak perde ölçüsü nasıl alınır sorusunun yanıtına verilecek olan yanıt, direkt olarak perdenin boyutunun ölçüsünün nasıl alınacağıdır. Bunun için belirlenecek olan alan perdenin boyunun kornişten ya da direkt olarak tavandan ölçülmesidir. Stor perde üretimi en az 200 cm olarak yapıldığından, buna uygun şekilde perde boyunun kornişten ya da tavandan alınması sağlanabilir.

Açılır kanatlı pencerelerde perde ölçüsü nasıl alınır;

Son olarak yapılacak olan ölçülendirilmede, açılır kanatların olduğu pencereler için ölçülerin dikey kayıtları ortalayarak alınması gerekiyor. Teknik anlamda önemli olan perde ölçüsü, az çok perdenizi almadan önce perdenizin nasıl duracağı konusunda bir fikir verecektir. Bunu göz önünde bulundurarak perde almanız en doğrusu olacaktır. Ölçü konusunda herhangi bir sorun yaşaman perdenin alınması sağlanır.

Yukarıda verilen aşamaların tamamlanması durumunda perde ölçüsü nasıl hesaplanır sorusunun yanıtına göre hareket etmiş olacaksınız. Eğer her aşama için titiz bir şekilde hareket edilirse, herhangi bir sorun yaşamadan perde ölçüsünün de tamamlanmış olması sağlanacaktır. Değerlendirip, perde ölçünüzün alınmasını sağlayabilirsiniz.

Perde Ölçüsü Nasıl Alınır? Ölçü Alınırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Perde ölçüsü hesaplamada en önemli ayrıntı ve perde ölçüsü almadan önce dikkat etmeniz gereken, almak istediğiniz perdenin duvardan duvara mı yoksa direkt olarak cam bölümünde mü durup durmayacağıdır. Direkt olarak perdenin belirlenmesinden sonra seçilen perde modeli ile ölçü alınması çok daha kolay olacaktır. Stor perde için açılan bölümlerin parçalı bir şekilde üretilecek olması, onu da bildirmenizi gerektiriyor. Bu sebeple mutlaka alınacak olan perde ölçülerinde dikkat edilmesi gereken hususlara göre hareket edilmesi önerilmektedir. Perde ölçüsü nasıl hesaplanır sorusunun yanıtına göre hareket etmeniz halinde, sorun yaşamadan perde türünüze göre ölçünün belirlemesini de sağlamış olacaksınız.

  • Perde boyu
  • Perde alanı
  • Perde çeşidi
  • Perdenin modeli
  • Perdenin kullanışlı olmasını sağlayan kriterler

Gibi pek çok seçenek, kullanılacak olan perde de kolaylık sağlayacaktır. Bunun için direkt olarak perde modelleri konusunda seçiminizi ona göre yapabilir, doğru bir şekilde kullanacağınız perde sayesinde hem kullanışlı hem de estetik bir görünüm sağlamanızı mümkün olacaktır. Perde ölçüsü nasıl hesaplanır sorusunun yanıtları arasında, bu alanda uzman olan kişilerin ölçü almak için görevlendirilmesi ile de olabilir. Onlar sayesinde, kısa süre içinde ölçülerin alınması ve perdelerin kolayca kullanılması sağlanmış olur.

Bizi Instagram'da da takip edin, güncel kampanyalarımızdan anında haberdar olun!

 duyurular