tanıtım filmi

Perde Modelleri Seçerken Dikkat Edilecek 8 Şey

Perde modelleri evin görünümünü büyük ölçüde etkileyebilir. Yeni mobilyalar satın almak ya da pahalı değişiklikler yapmak yerine modern perde modelleri seçerek aradığınız estetik görünümü elde edebilirsiniz. Perde modelleri seçiminde perdenin sizin zevkinize ve odanızdaki eşyalara hitap etmesinin yanı sıra kullanışlı olması da oldukça önemlidir. Perde modelleri ve renk konusundaki kararınızı vermeden önce, perde satın alırken düşünmeniz gereken birkaç şey var.

Perde Modelleri Seçerken Dikkat Edilecek 8 Şey

Odaya Göre Perde Modelleri Seçimi

Oturma odası perde modelleri içinden sıcak ve neşeli bir his uyandıran renkler seçmek önemlidir. Aynı zamanda, pencerelerden içeri yeterince ışık girmesine de izin vermelidirler.

Yatak odası perde modelleri içinden uyku ve rahatlama için elverişli ortam yaratan bir perde modeli seçmek önemlidir. Odayı uyku saatlerinde karanlık hale getirebilmek için, odanın daha küçük görünmesine neden olabilecek kadar koyu renkli perdeler tercih etmekten kaçınmalısınız.

Çocuk ya da bebek odası perde modelleri arasında parlak renkli ya da hareketli perdeler çocuksu bir atmosfer sağladığından daha çok tercih edilir.

Perdenin Modelleri Seçimindeki Amacınız

Perde alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise odadaki amaçlarını bilmektir. Gizlenmek ve ışığı engellemek isteyen kişiler daha ağır perde modelleri satın almalıdır. Kadife perdeler veya karartma astarı olan perdeler bunun için gayet uygundur.

Astar

Perdelerinize bir astar eklemenizin, perdelik kumaşın odadaki mobilyalar ve ahşap zeminlerle birlikte korunması gibi bir takım avantajları vardır. Ayrıca hacim ve ağırlık ekleyerek perdenin daha dolgun ve zengin olmasını sağlarlar. Ancak perdenize astar eklemeniz perdeyi daha verimli hale getirerek, odayı yazın serin tutarken kışın ise sıcak tutar.

Yoğunluk

Bilmeniz gereken bir diğer önemli şey ise perde yoğunluğudur. İnce yoğunluğa sahip perde modelleri şeffaf olduklarından dolayı güneş ışığını etkili bir şekilde engelleyemezler. Gizlilik sağlamak için çok daha ağır bir perde ile birlikte kullanılırlar. Yoğunluğu az olan bir perde güneş ışığını engelleyemez ve odanın içini saklayamaz ancak daha yüksek yoğunlukta olan perde güneş ışığının sizi rahatsız etmesine izin vermez ve dışarıdan görünmenizi engeller. Yoğun perdeler oturma odaları ve yatak odaları için idealdir.

Uygun Renk

Odanın genel tarzını tamamlayan bir renk seçmek önemlidir. Özellikle duvarların, halıların, yer döşemelerinin ve koltukların rengine uyum sağlamalıdır. Odada çok renkli duvarlar, yoğun desenli halılar ya da mobilyalar gibi başka bir odak noktası varsa, nötr tonlu perdeleri seçmek daha uygundur. Ancak oda beyaza veya nötr mobilyalarla kreme boyanmışsa, o zaman perdeler odaya hareket getirebilir.

Kumaş

Perde kumaşı, perde modelleri seçerken dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır çünkü kullanılan malzemenin perdelerin dayanıklılığı ve kullanımı konusunda büyük bir payı vardır.

Ayrıca, güneş ışığının zaman içinde kumaşların solmasına neden olacağını da göz önünde bulundurmalısınız. Çok fazla güneş ışığı alan bir oda için parlak renkli perde modelleri tercih etmeniz, bu renkler daha hızlı solduğundan yanlış bir karar olur. Nötr renkler diğer renklere kıyasla daha az solduğundan, çok fazla güneş ışığı alan odalarda nötr renkli perde modelleri tercih etmeniz daha doğru olur.

Ölçü

Perde asılacak pencere ve duvar müsait ise pencerenin kısa kenarlarından yaklaşık on beş santimetre duvara taşarak ölçü almalısınız. Zebra ve stor perde modelleri minimum 200 santimetre uzunluğunda üretildiği için ölçü alırken kornişten ya da tavandan pencerenin mermerine kadar ölçmelisiniz. Verdiğiniz perde ölçüleri 200 santimetreden kısa ise 200 santimetre olarak imal edilecektir. Açılır kanatlı pencere modelleri için genişlik ölçüsü alırken düşey kayıtları ortalayarak ölçmelisiniz. Perde ölçüsü alma konusunda detaylı bilgi için perde ölçüsü nasıl alınır? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Yalıtım

Perdelerin büyük bir avantajı da yalıtım özellikleridir. Özellikle sıcak yazlar ve soğuk kışların yaşandığı bölgelerde yıl boyunca sıcağı içeride veya  dışarıda tutmak için odayı yalıtmak önemlidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, astarlı perdeler yalıtım konusunda mükemmeldir. Bu perdeler güneş ışığından gelen ısıyı yansıtarak evin yazın ısınmasını önlerken kışın da soğumasını önler. Aynı zamanda kısmi aydınlatma sağlarlar, böylece yoğun oda ışıklarıyla elektrik harcamanıza gerek kalmaz. Takılan perdeler, oda havasının pencere yüzeyinden ayrı tutulmasına yardımcı olarak güçlü bir yalıtkan görevi görür.

Bizi Instagram'da da takip edebilirsiniz.

 duyurular